شنبه تا چهارشنبه
ساعت 8 الی 16

شماره های تماس


برگزاری نشست تخصصی توسعه فردی وتعالی سازمانی در سازمان های بوروکراتیک

تاریخ انتشار: 1402-04-06 14:32:54
دسته‌بندی: اخبار
نشست تخصصی" توسعه فردی و تعالی سازمانی در سازمان های بوروکراتیک" در روز دوشنبه پنجم تیرماه 1402 از ساعت 10 الی 12  با حضور بیش از 900 شرکت کننده به صورت برخط بر بستر سامانه آموزش های الکترونیکی مرکزآموزش مدیریت دولتی برگزار شد.
 در این نشست که با حضور دکتر مهدی عبدالحمید عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، ابعاد و زوایای مختلفی از توسعه فردی و تعالی سازمانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ایشان در ابتدا به تبیین مسأله انسان و سازمان پرداخته و به این نکته مهم اشاره داشتند که عصر ما را عصر سازمان و انسان سازمانی نام نهاده اند. دکتر عبدالحمید ضمن بیان این مهم که در سازمان ها، انسان ها باید اصل قرار گیرند، گفتند: امروزه دغدغه اصلی سازمان ها به کارگیری هر چه بیشتر نیروی انسانی جهت اهداف سازمانی خود است که گاها ذات و جوهره انسانی را به مخاطره می اندازد.
در ادامه، دکتر عبدالحمید با رویکرد انتقادی، ضمن اشاره به این مهم که سازمان هایی که زمانی برای کمک به مخترع خود، شکل گرفتند، او را در میان اثرات غیرقابل پیش بینی خویش اسیر کردند، اشاره نمودند که امروزه سازمان ها به مثابه بمب های زمانی فعالیت می کنند که به تدریج جامعه را به سوی تاریکی سوق می دهند. موضوعی که به تعبیر برخی اندیشمندان سازمان ها را در عمل به قفس آهنین تشبیه نموده است.
سخنران نشست در تبیین مسأله عصیان سازمانی که یکی از مهم ترین موانع پیش روی توسعه فردی و به تبع تعالی سازمانی است، تشریح نمودند که انسان مبتلا به بیگانگی از خود که بخشی از آن در نتیجه برخورد سازمان با فرد حاصل می شود، در نهایت به بیگانگی از دیگران و بیگانگی از کار گرفتار خواهد شد که عملاً هر دو مقوله توسعه فردی و تعالی سازمانی را به بیراهه خواهد کشاند.
وی ضمن اشاره به آیاتی از کلام الله مجید گفت:  قوه مجريه به دليل اهميت ويژه ای كه در رابطه با اجراي احكام و مقررات اسلامي به منظور رسيدن به روابط و مناسبات عادلانه حاكم بر جامعه دارد، بايستي راهگشاي ايجاد جامعه اسلامي باشد.
در ادامه ایشان با بیان نظام سازی اسلامی که از اداره اسلامی، اقتصاد اسلامی، مردم سالاری دینی به اسلام ناب توحیدی می رسد، به ضرورت، مشروعیت و کارآمدی نظام سازی اسلامی اشاره کردند که در عین سادگی به توسعه فردی و تعالی و ارزش سازمانی نیز کمک می نماید.
در بخش پایانی نشست دکتر عبدالحمید به سوالات فراگیران پاسخ داد.