شنبه تا چهارشنبه
ساعت 8 الی 16

شماره های تماس


ايرانی ها بيشتر از ژاپنی ها موظفند در محل کار حاضر بشوند!!

تاریخ انتشار: 1401-11-23 10:47:47
دسته‌بندی: اخبار
ايرانی ها بيشتر از ژاپن ها موظفند در محل کار حاضر بشوند!!

ژاپنی ها بسیار سخت کوشند و حتی کار در هفت روز هفته هم جزئی از فرهنگشان است. کار زیاد در ژاپن حتی به روشی برای خودکشی هم تبدیل شد که معروفه به کاروشی. دولت ژاپن خط تلفنی برای جلوگیری از کاروشی راه اندازی کرده که سالی 400 ژاپنی با آن تماس میگیرند. 

با اینکه ژاپنی ها به لحاظ فرهنگی مشکلی با کار زیاد ندارند، شرکت مایکروسافت ژاپن، سه سال پیش، تصمیم گرفت کارمندانش فقط 4 روز در هفته کار کنند، بدون اینکه دستمزدشان کم بشود. نتیجه بعد ار یک سال شگفت انگیز بود: علاوه بر صرفه جویی 23 درصدی در مصرف برق، فروش شرکت به نسبت به سال قبل، 40 درصد بیشتر شد.   

چهار روز کار در هفته، جنبشی نو در جهان است که برخی کشورها آن را با روش های مختلف امتحان کرده اند.   مدافعان این جنبش می گویند این ساعتِ کار ِمفید است، که مهم است؛ و کاهش تعداد روزهای کاری، باعث تعادل میان زندگی و کار می شود و در نتیجه کارمند با آرامش و تعهد بیشتری کار خواهد کرد.

مثل این جنبش، اوایل قرن بیستم میلادی در جهان به راه افتاد. آن زمان همه باید دستکم شش روز در هفته کار می کردند. این جنبش خیلی زود موفق شد در اغلب کشورهای جهان دو روز آخر هفته را تعطیل کند و ساعت کاری را از حدود 60 ساعت در هفته به حدود 40 ساعت کاهش دهد. حتی در همین ژاپن در قانون استانداردهای کار آمده: ساعت کاری 40 ساعت در هفته و حداکثر هشت ساعت در روز است. 

در ایران بر اساس قانون، ساعت کار 44 ساعت در هفته است با این تفاوت که فقط یک روز جمعه در هفته تعطیل است. 

دولت در پاييز امسال لايحه ای را برای تعطيل کردن 5 شنبه ها و کاهش ساعت کاری در هفته از 44 ساعت به 42.5 ساعت به مجلس فرستاده، تا با تعطیلی دو روز در اخر هفته، فرصت بیشتری برای با هم بودن خانواده و حتی رونق سفرهای آخر هفته فراهم شود. البته انتظار میرود با کاهش بار ترافیکی در روزهای پنج شنبه و تعطیلی ادارات، مصرف انرژی هم کمتر بشود.

در ایران کارمندان سالانه بیش از 1900 ساعت در محل کار خود حاضر شوند. به طور میانگین در 36 کشور عضو همکاری های اقتصادی ، کارمندان باید 1700 ساعت در سال کار کنند. کارمندان در ژاپن موظفند، 1600 ساعت در سال در محل کار خود باشند، حدود 100 ساعت کمتر از این میانگین  است . ثابت شده که ساعت کار زیاد لزوما باعث پیشرفت نمیشه، مهم برنامه ریزی بهتر برای استفاده مفید از ساعت هایی است که کارمندان در محل کار حاضر می شوند. در بيشتر کشورهای اروپایی ساعت کار کمتر از 1500 ساعت در سال تعريف شده است. بیشتر این کاهش ساعت کاری در دو دهه اخير و همزمان با توسعه فناوری ها در برنامه ریزی، مدیریت و انجام فعالیت ها، رخ داده. توسعه دولت الکترونیک که در کشور ما هم شتاب گرفته می تواند خدمات دولتی را بدون محدودیت زمانی و مکانی به شهروندان ارائه کند.